Şarköy’e Nasıl Gidilir? Ulaşım..

Şarköy'ü Tanıyalım
Şarköy’e Nasıl Gidilir? Ulaşım..

Şarköy’e Nasıl Gidilir? Ulaşım..

Hava, deniz ve demir yolu ulaşımı olmayan ilçeye otomobil, otobüs ve yakın şehirlerden minibüsle gidebilirsiniz.

Arabayla Ulaşım

Kara yoluyla ulaşılan ilçeye Tekirdağ üzerinden Malkara yolunu takip edip Karıştıran’dan sapılarak gidiliyor. Tekirdağ’dan sonra denizi görmeden geçen 1,5 saatlik yolculuktan sonra ulaşılıyor. D-555 otoyolu, Tekirdağ Keşan arası D-110/E-84 kara yolundan virajlı ama düzgün D-555-05 Şarköy yoluna dönülüyor.

Otobüsler için uygun olmayan Tekirdağ-Şarköy sahil yolundan da otomobille gitmek mümkün. Tekirdağ’dan Kumbağ, Barbaros, Yeniköy, Uçmakdere, Mürefte üzerinden gelinen bu yolun keskin virajlı ilk yarısında çam ağaçları ve deniz manzaraları var. Yakın zamanda düzeltilse de yerli ve tatilcilerin çoğu hala bunu değil ana kara yolunu tercih ediyor.

Bana Uçmakdere macerası yetmez derseniz üçüncü bir yol var; Ganos Dağı’nı zirvesindeki terk edilmiş radar istasyonunun yakınından kesen toprak yol. Bu yol kuzeyde İnecik’ten Sağlamtaş yönünde girilen asfalt yoldan başlayıp, Tatarlı’dan Ormanlı köyüne sapılarak güneyde Güzelköy ve ardından Hoşköy’e ulaşılıyor. Yağmurlu havalarda kaçınmanızı riyorum. İnecik’ten girdiğiniz yoldan sapmayıp Sağlamtaş’tan sonra 555-05 Şarköy kara yoluna çıkabilirsiniz.

Çanakkale üzerinden Şarköy’e ulaşım için Gelibolu’ya gitmeli, Gelibolu’dan 54 kilometre yol kat ederek Şarköy’e ulaşmalısınız.

Şarköy’den arabayla şehirler arası mesafe ve süreler:

  • Tekirdağ Şarköy arası 86 kilometre mesafede olup, otomobille yaklaşık 1 saat 10 dakika kadar sürüyor.
  • İstanbul Şarköy arası yaklaşık 228 kilometre ve araçla 3 saat kadar sürüyor.
  • Ankara’dan ilçeye uzaklık 679 kilometre, ve arabayla 8 saat 45 dakika kadar sürüyor.
  • İzmir Şarköy arası 791 kilometrelik kara yolu otomobille yaklaşık 11 saat 30 dakika sürüyor.
  • Bursa ile tatil beldesinin arası 467 kilometre yolculuk araçla yaklaşık 7 saat kadar sürüyor.
  • Edirne’den ilçeye mesafe 179 km ve araçla 2 saat 15 dakikada gidilebiliyor.
  • İzmit’ten 333 km ve 5 saate yakın sürer.
  • Bulgaristan’a gitmek içim Kapıkule Sınır Kapısı 202 km. PlovdivSofya için bu kapı daha uygun olup, ülkenin Batısına ve sahillerine gitmek için ise ilçenin 198 km Kuzeyindeki Dereköy (Aziziye) Sınır Kapısı daha mantıklı.
  • İpsala Sınır Kapısı 97 km uzaklıkta olup, Yunanistan ilçeden kolay ulaşılan bir ülke.

Otobüsle Ulaşım

Otobüsle gitmek için Şarköy Turizm ve İstanbul Seyahat firmaları var. Otobüs ile yolculuk İstanbul Esenler Otogar’dan 4, Anadolu yakasından 5 saate yakın sürüyor.  Yazın günün her saatinde, kışın günde 10 civarı otobüs kalkıyor.

Minibüsle Mürefte, Hoşköy, Uçmakdere, Kumbağ, Tekirdağ

Postanenin yanındaki minibüs garajından kalkan araçlarla aşağıdaki kıyı boyunca il merkezine kadar olan köylere gidebilirsiniz.

Post a comment

Hemen Ara
× How can I help you?