Şarköy Şarapları Ve Şarapçılık

Şarköy'ü Tanıyalım

Şarköy Şarapları Ve Şarapçılık

Yüzyıllardır bağcılığın ve şarapçılığın en önemli merkezlerinden biri Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi. Bizans döneminde Şarköy ve çevresindeki yerleşimlerde üretilen şaraplar, amforalara yüklenerek İstanbul’a, oradan Avrupa’ya, daha sonraları da Amerika’ya gönderilirmiş. Fırtına olduğu zamanlarda şarap dolu amforaların yüklü olduğu gemiler, Uçmakdere-Marmara Adası arasında batmış. Günümüzde denizin dibinde yüzlercesi bulunan bu amforalar, dalgıçlar tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

Bugün Türkiye’nin en çok şaraplık üzüm üreten bölgesi Şarköy ve en çok şarap fabrikasının bulunduğu yer de Mürefte. Eylül ayının gelmesiyle birlikte önce Şarköy’de beyaz üzümler kesilir, ardından ‘şensu’, ‘gamay’ üzüm cinslerine sıra gelir. Bu yıl üzüm üreticileri bağbozumu sezonuna, kendi ifadeleriyle ‘kampanya’ dönemine moralsiz girdi. Temmuz ayında mevsim normallerinin dışında yağan yağmurlar, ne yazık ki üzümde ‘mildiyö’ denen bitki hastalığına neden oldu. Bu hastalık nedeniyle üretimde yüzde 70’e varan düşüşler meydana geldi. Bağcılar ve butik şarap üreticileri bağbozumu turları ile gelecek turistlerde moral arıyor.

Ünlü şarap markalarının düzenlediği bağbozumu turlarıyla Şarköy, Mürefte ve Hoşköy’de hareketlilik yaşanıyor. Mürefte’de Kutman Şarapçılık tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk şarap müzesini gezebilirsiniz. Diğer bir şarap müzesi de Aker Şarapçılık’ın kurduğu, bölgenin yerel tarihini de gözler önüne seren müze.

Şarköy’e geldiğinizde Şarlan’ların Fıçı Atölyesi sizi karşılıyor. Ahmet ve Mediha Şarlan çifti, kendi imalatları olan fıçıları kapılarının önünde sergiliyorlar. Sipariş üzerine çalışan Şarlan Ailesi, Şarköy dışında da butik şarap üreticilerine, kendi şarabını yapanlara fıçı üretiyor. Şarköy merkezde şarap fabrikaları bulunuyor. Şarköy’den 17 km uzaktaki Mürefte Mahallesi’nde 30’a yakın şarap üreticisi var.

Mürefte’ye girişte, bağlardan üzüm taşıyan traktörleri, ‘pırpır’ olarak bilinen kasalı bağ motorlarını görürsünüz. Yollara dökülen üzüm suları, güneşin de etkisiyle şıra kokar. Mürefte’nin şarap kültürü Rumlardan geliyor. Hoşköy’deki tarihi fenere, Mürefte’nin üstündeki Çınarlı, Mursallı, Tepeköy gibi mahallelerde bulunan bağlara doğru yol aldığınızda, Marmara Adası sanki bir adım mesafedeymiş gibi harika bir manzara sunar.

Güzelköy ise Osmanlı’dan kalma Taş Camii, köprü ve çeşmeleri ile sürprizler sunar. Gaziköy’ün geçmişteki adı hemen arkasındaki sıra dağların adı olan Ganos’tur. Uçmakdere’nin eşekle çıkılan tepelerdeki bağlarından toplanan üzümlerden de mutlaka tadın. Bağcılığın, şarapçılığın yüzyıllardır yaşadığı Şarköy ve çevresinde daha çok anlatacak şey var. Ekim ayı ortalarına kadar sürecek ritüeli kaçırmayın.
Nasıl gidilir: İstanbul Esenler Otagarı’ndan ve Üsküdar Otogarı’ndan her gün Şarköy’e karşılıklı gidiş yapan iki seyahat firması var.
Kendi aracınızla gelirseniz, Kınalı sapağından Tekirdağ yoluna giriyorsunuz. Karıştıran sapağından Şarköy’e varıyorsunuz.
Nerede kalınır: Moda Pansiyon Tel: 0554 585 59 55
Ne alınır: Şarap, sirke, üzüm, zeytinyağı, sabun, üzüm çekirdeği.

Post a comment

Hemen Ara
× How can I help you?